czwartek, 13 czerwca 2013

Deregulacja na wstecznym biegu.


W Sejmie (na wnioski zgłoszone przez Senat), trwa w najlepsze „odwracanie deregulacji” poprzez wprowadzanie poprawek pro-regulacyjnych na ostatnim z możliwych etapie prac legislacyjnych (od wprowadzonych w tym etapie poprawek już nie będzie odwrotu).

Jako, że chyba wszystkie pro-regulacyjne argumenty już były (i upadły!), obecnie zgłaszane argumenty pro-regulacyjne… są wręcz „ko(s)miczne”.
Oto za Wiceminister Sprawiedliwości (p. Królikowski), opowiadając się za cofnięciem deregulacyjnych zmian w zawodzie Pośrednika w obrocie nieruchomościami powołuje się na… nadchodzącą „odwróconą hipotekę” (sic!).
Co ma jedno wspólnego z drugim… tylko p. Królikowski raczy wiedzieć. No ale „odwrócona hipoteka”  (którą zgodnie z planami legislacyjnymi mają oferować... zakłady ubezpieczeń)  – to brzmi wielce skomplikowanie i niebezpiecznie, więc prawdopodobnie argument przesadzający o konieczności będzie „chwytliwy”.

3 komentarze:

 1. Oby tylko takie łagodne odwracanie... ubezpieczenie OC trzeba wykupywać w najróżniejszych branżach, sam kupuję chociaż nie jest obowiązkowe, nie rozdzierałbym tak szat z tego powodu. Tu nie ma kryterium uznaniowości, że jakaś klika nie dopuszcza kogoś do zawodu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tu chodzi o zasadę. Dobrowolne ubezpieczenia OC - OK. Przymusowe, nie znajdujące kompletnie żadnego oparcia w art. 31 ust. 3 Konstytucji - NIE.
  Dziś będzie "łagodny" wyłom w postaci przymusowych ubezpieczeń Pośredników, a jutro obudzimy się z korporacją zawodową monopolizującą rynek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze trochę i ludzi zderegulują PO za realizowanie obietnic wyborczych w zakresie deregulacji a raczej brak realizacji obiecanej deregulacji zawodów prawniczych. No i dobrze bo za kłamstwa trzeba płacić.

  OdpowiedzUsuń