środa, 7 listopada 2012

Akcent amerykański


Z okazji „amerykańskich wyborów” amerykańska anegdota (dedykowana Urbanistom i Architektom):
Czym się różnią stany USA w których są pozwolenia na budowę, wymogi urbanistyczne, wymogi architektoniczne itd. itp. o tych stanów USA gdzie takich wymogów nie ma…
Kompletnie niczym, poza tym, że w stanach USA gdzie są „wymogi” nie kręci się programu „Dom nie do poznania” [program TV w którym ekipa telewizyjna, zasłużonej rodzinie amerykańskiej burzy stary dom i buduje całkiem nowy w 7 dni  – u nas emitowany na Polsacie].

A w Polsce pozwolenia na budowę i projektu architektonicznego zgodnie z obowiązującym prawem wymaga nawet… utwardzenie żwirem miejsca postojowego na samochód na własnym podwórku !!! Z jakich względów… nie wiem (bo kto na tym korzysta jest oczywistym)..

3 komentarze:

 1. Prawo budowlane - Art.29 ust.2 pkt 5 Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych.

  Wykonanie takiego utwardzenia wymaga zgłoszenia robót budowlanych i przesłania w załączeniu szkicu.

  Jeżeli wójt nie wyda decyzji o odmowie to po upływie 14 dni można przystąpić do prac.

  Taka straszna uciążliwość?

  W Wlk Brytanii nie możesz sobie ściany frontowej domu przemalować bez zgody rady gminy...

  OdpowiedzUsuń
 2. 1) Parking i Plac Postojowy to nie to samo co "utwardzona powierzchnia" - poczytaj sobie kolego orzecznictwo !!!

  Plac Postojowy nie wymaga pozwolenia na budowę do 10 miejsc. Powyżej 10 miejsc, nawet na własnym podwórku konieczne jest pozwolenie na budowę !!!
  Parking wymaga pozwolenia na budowę zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poza tym.

  Nie jest istotnym "jaka straszna uciążliwość" i "inni mają gorzej" !!!

  Ważne jest JAKI JEST SENS TYCH UCIĄŻLIWOŚCI, i jaka postawa prawna (w szczególności w świetle art. 31 ust. 3 Konstytucji gdzie jest tylko 5 kategorii pozwalających na odbieranie wolności).

  OdpowiedzUsuń