środa, 23 stycznia 2013

Nowe izby Adwokackie i Radcowskie - czy to coś zmieni ?

Sztandarowym pomysłem posła P. Wiplera jest prawo do tworzenia "nowych izb" Adwokackich (przez 100 adwokatów) oraz Radcowskich (przez 250 radców).

Co to zmieni ???

Dla Adwokatów/Radców (oraz aplikantów) - może nawet całkiem sporo.
Dla Klientów - KOMPLETNIE NIC.

Nowe izby (o ile powstaną) będą konkurować o członków (niższymi składkami i lepszą obsługą administracyjną) oraz o aplikantów (niższymi opłatami za aplikacje). Tak więc pomysł ten, jak najbardziej leży w interesie obecnych Adwokatów i Radców (oraz aplikantów).

Nie mniej nie widzę kompletnie żadnego wypływu powstania "nowych izb" na ceny i dostępność usług Adwokackich dla klientów !!!

Dlatego jawi się pytanie: PO CO i DLA KOGO ???

Prawdziwa deregulacja to wolność dokonania wyboru przez Klientów we własnych prywatnych sprawach z czyich usług chcą korzystać (zarówno Adwokata/Radcy jak i nie-Adwokata/nie-Radcy). Prawdziwa deregulacja w zakresie zawodów prawniczych powinna polegać na zmianie art. 87 kpc (i innych podobnych przepisów poukrywanych w różnych ustawach).
Pomysł z "nowymi izbami" to tylko "dalsze mieszanie w tej samej herbacie" (tj. ustawach korporacyjnych), znane już od 8 lat, od czego "herbata" wcale nie staje się "słodsza" (tj. usługi Adwokackie i Radcowskie wcale nie stają się dostępniejsze, a profesjonalny pełnomocnik występuje nadal w znikomym procencie spraw sądowych).

2 komentarze:

  1. Zgoda nic to zasadniczo nie zmieni dla klientów ale może chociaż warto robić takie małe kroki jeżeli na razie nie ma szans na prawdziwą deregulację.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak naprawdę to tego typu pomysły "grzebania" w ustawach korporacyjnych uważam za... niebezpieczny krok w tył.
    Wyjaśnienie tu (a także w osobnej notce na blogu wkrótce):
    http://deregulacja.blogspot.com/2012/08/moje-nie-dla-deregulacji-wedug-ministra.html

    OdpowiedzUsuń