wtorek, 16 października 2012

Nie "deregulacja" tylko "korekta"

Oto podekretarz w Ministerstwie Sprawiedliosci M. Królikowski zupełnie jawnie twierdzi, że w zakresie zawodów prawniczych nie ma żadnej "deregulacji" tylko "korekta obecnego systemu" !!! Artykuł tu: http://prawo.rp.pl/artykul/757643,840746-Michal-Krolikowski-o-deregulacji-w-zawodach-prawniczych.html

Ciekawe jak na to zapatruje się sam minister Gowin który jednak utrzymuje, że ma zamiar "doregulować"...

Poza tym, artykuł M. Królikowskiego wpisuje się dotychczasową retorykę korporacji zawodowych: Obrona obecnego status quo pod płaszczykiem rzekomej niekonstytucyjności postulowanych radykalnych zmian.

Oczywiście nie ma ani słowa o prawie wolnych i dorosłych polaków do wyboru (na własny koszt i odpowiedzialność) własnego prywatnego pełnomocnika, zarówno Adwokata jak i nie-Adwokata.
Oczywiście nie ma ani słowa o niezgodności z art. 31 ust. 3 Konstytucji przepisów odbierajacych wolność wyboru prawnika (np. art. 87 kpc).

ps.
Ciekawy wątek został poruszony w komentarzach pod artykułem. Oto w autorze został dostrzeżony legislator, który zacięcie walczy o wolny dostęp do zawodów prawniczych dla... legislatorów. Jeśli jest to trafne spostrzeżenie - trudno się dziwić, że ten Pan broni monopolu korporacji prawniczych.
Tak się "stanowi prawo" w Polsce.

3 komentarze:

 1. A ja mam taką propozycje niech pan napisze artykuł do rzeczpospolitej.Może tam pan podjąć polemikę z panem Królikowskim ale nade wszystko powinien pan przedstawić jak to wygląda w innych krajach że dominuje tam wolny wybór i konkurencja a także ideę deregulacji.
  W Rzeczpospolitej myślę że opublikują bez problemu pana artykuł jako głos w dyskusji , może nawet mógłby to być niejeden artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już podsunięto mi ten pomysł. Próbowałem. Nie opublikowali.

  Jednocześnie, jeśli tylko ktoś chce spróbować, może wysłać do publikacji w dowolne miejsce każdy z moich artykułów, w całości lub dowolnej części, nawet pod własnym nazwiskiem (jest na to moja pełna zgoda).

  ps.
  Artykuł o zawodach prawniczych w różnych krajach jest tu: http://deregulacja.blogspot.com/2012/08/zawody-prawnicze-jak-to-jest-w-europie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. A może niech pan spróbuje w innych gazetach np. gazecie prawnej , gazecie wyborczej jeszcze raz w rzeczpospolitej mimo nieudanej próby.

  OdpowiedzUsuń