wtorek, 23 października 2012

Czas na skargę konstytucyjną.

Tak jak pisałem w swoim wcześniejszym wpisie "Deregulacja" jest zgodna z konstytucją RP
(http://deregulacja.blogspot.com/2012/08/deregulacja-jest-zgodna-z-konstytucja.html).

We wpisie tym znalazł się zarzut niekonstytucyjności dotychczasowych rozwiązań.

O co mi chodzi...

Oto (przykładowo) art. 87 k.p.c. ogranicza Polakom wolność wyboru własnego (prywatnego) pełnomocnika.

Powyżej wskazane ograniczenie wolności Polaków - co oczywiste - nie mieści się w konstytucyjnym katalogu dopuszczalnych ograniczeń wolności obywateli (art. 31 ust. 3 Konstytucji):

1) ochrona bezpieczeństwa lub porządku publicznego Państwa,
2) ochrona środowiska,
3) ochrona zdrowa,
4) ochrona moralności,
5) ochrona wolności i praw innych osób.


Tego typu skargę konstytucyjną np. na Łotwie przeprowadzono już z powodzeniem ok. 10 lat temu (por. Wyrok Łotewskiego Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada 2003 roku, numer sprawy 2003-10-01). Od tego czasu (po stwierdzeniu niekonstytucyjności odpowiednika polskiego art. 87 k.p.c.) Łotysze mają swobodny wybór pełnomocników procesowych (mogą korzystać z usług zarówno Adwokatów jak i nie-Adwokatów).

 JUŻ CZAS NA POLSKĄ SKARGĘ KONSTYTUCYJNĄ W TYM ZAKRESIE !

ps.
Sformułowanie takiej skargi konstytucyjnej już wielokrotnie zapowiadało Stowarzyszenie Doradców Prawnych. Nie mniej, skarga ta nie została dotychczas wniesiona, a także nieznany mi jest etap prac nad tą skargą.

6 komentarzy:

 1. No właśnie.Mam wrażenie od pewnego czasu ,że Stowarzyszenie Doradców jest tylko bytem wirtualnym. Od kiedy już słyszę o tej skardze. Od niepamiętnych czasów. Niestety mam wrażenie że SDP od pewnego czasu śpi.I poza tym,że stowarzysza to nie naciska ,nie gnębi tych od których zależy prawo w Polsce. Bo może by tak jakimiś artykułami przypomnieć panu Tuskowi jak to pięknie obiecywał zdaje się na uniwersytecie w Olsztynie,że po studiach prawniczych to on zagwarantuje możliwość wykonywania pracy w zawodzie i niech korporacje drżą . I co i nic. Warto Panu premierowi wypomnieć jego niezrealizowane obietnice .

  OdpowiedzUsuń
 2. No niech juz usiadzie kilka dobrych i mocnych glow, posiedzi tydzien czy dwa i wreszcie cos stworzy. Ja sie deklaruje, ze moge tez pomoc. To sa kluczowe przepisy. Jezeli Trybunal zakwestionowalby te normy to niech se Gowin dereguluje dowoli, ja i tak nie musialbym robic z siebie glupa i wydawac kasy na aplikacje. dario667@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie jestem członkiem SDP więc ewentualne zarzuty, jak też wolę współpracy należy kierować do tego stowarzyszenia. (na marginesie - jeśli jest taka potrzeba, też mogę pomóc w konstruowaniu odpowiedniej Skargi Konstytucyjnej).

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, tylko znajac zycie znowu Polacy sobie pogadaja i na tym sie skonczy. Tymczasem na rozpotrzenie sprawy czeka sie w TK ok. 2,5 roku... Choc wyroki TK to zwykle krok w przod i krok w tyl to nie wierze, ze przynajmniej czesciowo nie zakwestionowalby tych przepisow. Przynajmniej w procedurze cywilnej i administracyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panowie i Panie,zapomnieliście chyba tutaj o jednej istotnej kwestii: skargę kostytucyjną musi sporządzić i podpisać kto? Adwokat lub Radca Prawny!
  To chyba dobry temat na kolejny artykuł na tym blogu. Skarga na monopol korporacji może i ma szanse powodzenia, ale musi ją sporządzć ktoś spośród członków korporacji. Ot polskie absurdy.

  OdpowiedzUsuń