niedziela, 11 maja 2014

Nowe zawody regulowane w tle uchwalanej II ustawy deregulacyjnej

W piątek została uchwalona przez sejm II ustawa deregulacyjna. Jednocześnie tego samego dnia w Unijnej Bazie Zawodów Regulowanych dla Polski... wpisano kolejny zawód regulowany. Obecnie mamy ich już 388 i do pozycji lidera brakuje nam już tylko 10 zawodów regulowanych (o ile w tym samym czasie Czesi u siebie nie usuną kolejnych zawodów regulowanych) !!!

Przy okazji uchwalania II Ustawy Deregulacyjnej taka ciekawistka:
Potwierdza się przysłowie "Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz".

Dwa zawody z tej samej grupy: Urbaniści i Inżynierowie Budownictwa.
Walka o utrzymanie jak najszerszej regulacji pierwszego z zawodów była głośna. W obronę urbanistów wzięły praktycznie wszystkie korporacje (http://prawo.rp.pl/artykul/838825,1102581-Deregulacja--samorzady-zawodowe-zaufania-publicznego-apeluja-o-zachowanie-zawodu-urbanisty.html). Bezskutecznie.
Tymczasem obrona zawodu Inżyniera Budownictwa była cicha. I ta okazała się skuteczna.

2 komentarze:

 1. A czy nie jest tak?
  prawnik to adwokat, radca prawny, legislator itp. czyli mamy do czynienia z zawodem prawnika. Sędzia to nie zawód a funkcja funkcjonariusza społecznego.
  Adwokat jest chyba na całym świecie kojarzony z rolą obrońcy oskarżonego.
  Czy to, czy ktoś zostanie obroniony ma wpływ na bezpieczeństwo społeczne. W interesie społeczeństwa jest skazywać oskarżonych. To w interesie oskarżonych jest posiadać dobrego obrońcę. Posiadając więc samorząd zawodowy adwokatów liczy się interes jednostki a nie społeczeństwa no i interes samych adwokatów. Chyba że Państwo uważa obywatelki za potencjalnych oskarżonych lub obywatele są złoczyńcami. Ale w tedy mamy do czynienia z chorym Państwem i chorym Narodem.

  Inżynier budownictwa to osoba z tytułem inżyniera budowlanego, inżyniera ochrony środowiska, inżyniera elektryka, technika budowlanego, a do dziś nawet inżynier architekt.

  Zawód zaufania publicznego jest chyba jasno zdefiniowany w Konstytucji.
  Po pierwsze musi taki zawód istnieć. Czyli istnieją jego przedstawiciele.
  Po drugie nieprawidłowe wykonywanie tego zawodu musi wpływać na dobro ogółu społeczeństwa a nie jednostki.

  Jeśli inżynier budownictwa jest na listach jednego samorządu z inżynierem elektrykiem, inżynierem ochrony środowiska to utworzono w sejmie zawód inżyniera pracującego w budownictwie. A prawa tworzenia zawodów sejm nie ma.

  W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe a nie zawody.

  Jest jeszcze jeden szkopuł. Do dnia uchwalenia ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów istniał inżynier budownictwa który to inżynier był osobą po studiach na kierunku budownictwo lub inżynierem budowlanym pracującym w budownictwie ( ten od stabilności budynków i prowadzenia budowy w sposób stabilny)

  Prawdziwi inżynierowie budownictwa czyli inżynierowie budowlani tworzą samorząd zawodowy z przedstawicielami innych zawodów. Ich zawód jest chyba jednym z najważniejszych jeśli chodzi o bezpieczeństwo społeczeństwa.

  Idąc tokiem rozumowania sejmu przy powoływaniu samorządu inżynierów budownictwa najlepiej stworzyć samorząd zawodowy zawodów Polskich.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym problem, ze pojecie "zawod zaufania publicznego" nie zostalo nigdzie zdefiniowane (o czym pisalem wielokrotnie omawiajac art. 17 Konstytucji).

   Usuń