środa, 18 września 2013

Nadzór korporacyjny (a w zasadzie jego brak).

Ten tydzień definitywnie nie należy do Adwokatów.

Media ujawniają jednego nieuczciwego adwokata za drugim...

Jedna sprawa tu:
(to też sprawa z dzisiejszego SuperWizjera TVN)
Inna tu:

Oczywiście czarne owce są w każdym zawodzie - jednak nie to jest najbardziej bulwersujące.
Istotniejszym jest całkowity brak chęci i możliwości samooczyszczania się środowiska (co rzekomo jest jedną z głównych - określonych w Konstytucji - przesłanek istnienia samorządu zawodowego).

Oto ze sprawy Szczecińskiej wynika, że Adwokatura w sprawie nie zrobiła dotychczas... nic (pomimo tego, że skargi na tego adwokata mieli): "dziekan Łyczywek dociskany przez dziennikarzy przyznał, że w radzie jest kilka skarg dotyczących mecenasa K., a jedna z nich trafi najprawdopodobniej wkrótce do sądu dyscyplinarnego"

Natomiast ze sprawy Zielonogórskiej wynika jasno jak trudno jest zostać usuniętym z Adwokatury:
"Jak tłumaczy, adwokat musi mocno nabroić, by groziło mu wyrzucenie z adwokatury. - Może być tak, że o wydaleniu przesądzi jedna sprawa i poważne przewinienie - zaznacza Kowalczyk. - Ale zazwyczaj jest to ostateczność i do konieczności wyrzucenia dochodzimy, gdy mówimy o recydywie. Każdy może zbłądzić, to ludzka rzecz. Ale jak ktoś jest nierzetelny raz, drugi, trzeci, to nie mamy wyboru."

Jaki jest więc sens istnienia regulacji zawodowych i "pieczy nad wykonywaniem zawodu", skoro nadzór społeczno-prokuratorski radzi sobie doskonale, w przeciwieństwie do nadzoru korporacyjnego ???

ps. na prośbę czytelnika podaję propaguję ten link:

1 komentarz:

 1. Nieuczciwy adwokat przejął od klientów prawie 2 miliony złotych. Został już tymczasowo aresztowany. Policjanci prowadzący sprawę przypuszczają że pokrzywdzonych może być więcej – apelujemy o zgłaszanie się osób, które mogły zostać oszukane.

  Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 34 letniego mężczyznę, który reprezentując swoich klientów w sądzie cywilnym oszukiwał ich wyłudzając od nich należne im pieniądze. Proceder był banalnie prosty – adwokat w finalnym etapie prowadzonych spraw m.in. podawał w sądzie swój numer konta bankowego zamiast konta reprezentowanej strony i pieniądze należne klientom nigdy do nich nie trafiały. Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów wyłudzenia w ten sposób blisko 2 milionów złotych.

  Wiele wskazuje jednak na to, że pokrzywdzonych może być więcej a kwota wyłudzenia znacznie wyższa.

  Dlatego też apelujemy o zgłaszanie się osób, które miały do czynienia z podobnym procederem i mogły zostać oszukane w ten sposób. Adwokat ten najczęściej reprezentował osoby które dochodziły przed sądem roszczeń za działki przejęte pod budowę autostrady oraz w sprawach kupna - sprzedaży nieruchomości.

  Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

  Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Zachód.


  http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/policjanci-wydzialu-do-walki-z-przestepczoscia-przeciwko-mieniu-komendy-miejskiej

  OdpowiedzUsuń